Arsa tarla daire vs emlak alım satım

Lüleburgazda kurumsal emlak firmaları İle çalışarak satacağınız veya alacağınız emlak bilgilerine güncel olarak ulaşamanıza, Bu bilgiler ışığında güvenli bir alış veriş yapmış olursunuz. işlemlerinde alanında uzman kurumsal kimliği olan emlak ofisleri ile çalışmak size her zaman avantaj sağlar.

Arazi alırken nelere dikkat edilmeli !

Arazi mi almayı düşünüyorsunuz!  Yapılması gerekenleri ve dikkat etmeniz gerekenleri bilmelisiniz. İşte arazi veya arsa alımında size yardımcı olacak olan bir rehber.

Arazi ve aras alırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Arazi ve Arsa nedir?

Arazi imar uygulaması geçmemiş toprak parçasıdır. Arsa ise imar uygulaması yapılmış, yapılaşmaya açık alanlardır. Arazi olan yerlerde imar uygulaması yapılmadığı için imar durumları belli değildir.

Tevhit ve İfraz nedir?

İfraz: imar planı tamamlanmış arsa'ların parsellerinin, plan koşullarına bağlı kalmak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesidir.

Tevhid ise, birden fazla arsa ve tarla olan parsellerin birleştirilmesi işlemidir.

Düzenleme Ortaklık Payı nedir?

Düzenlemeye tabi tutulan arsa ve tarlanın ihtiyacı olan yol, meydan, yeşil saha, park, genel otopark gibi vb genel hizmetlere ayrılmış ve tescile tabi olmayan bölgeler ile cami, karakol gibi yerlerle ilgili tesisler için kullanılmak için, düzenlenmiş olmasından dolayı meydana gelen değer artışları ile ilgili düzenlemeye tabi tutulan arsa ve arazilerin, düzenlemeden sonra önceki yüz ölçümlerinden yüzde kırkına kadar düşülebilen miktardır.

İnşaat taban alanı nedir?

Arsa zemininde çıkmalar hariç binanın yatay düşümünün arsa'nın zemininde kapladığı alandır. Yapı nizamı (TAKS) ile belirlenen arsa'ların bahçelerinde yapılacak tüm binalar taban alanı içine katılır. Taban inşaat alanının parsel alanı oranına  Taban Alanı Kat sayısı denir.

Toplam inşaat alanı nelerdir?

İmar izni olan bodrum katlar ve çatı araları dahil çekme kat, asma kat,  ve diğer bütün katların alanlarının toplamıdır. İnşaat alanının parsel alanına imar oranı Kat Alanı Kat sayısı (KAKS)(E= İnşaat Emsali) olarak adlandırılmıştır.

Arsa - Arazi alırken dikkat etmemiz gerekenler?

Arsa veya arazi alımında ilk önce alınacak arsanın Tapu Müdürlüğü’nde Kadastro’da, ve İmar Müdürlüklerinde araştırılması gereklidir.

Doğabilecek yanlışlıkları engellemek için tapunun bağlı bulunduğu ilçede harita ve kadastro müdürlüklerine müracaat edilerek, harçı yatırıp arsanın tam yerini belirlemek gereklidir.

Arsa veya arazi için geçerli imar durumunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Arsa veya arazi hisseli mi? Arsanın hisseli olup olmadığını  Tapu Müdürlüğü’nden sorgulama yaparak öğrenmeliyiz. Ancak mutlaka alınması gerekiyorsa tüm hissedarlardan izin alınması ve rizaî taksim yapılmış olması gerekir.

Üzerinde takyidat durumu varmıdır? Bu da Tapu Müdürlüklerinden sorgulanıp öğrenilebilecek bir bilgidir.

Üzerinde ruhsatsız, kaçak yapı varmı ? Eğer arsa başka birileri tarafından işgal edilmişse, arsanın alnmaması gereklidir.

Satın lıncak arsanın mümkün olduğunca ana yollara yakın bölgelerden,  düz veya az eğimli, topografik olarak yüksek gerilim tellerinden uzak, yola olan cephesi geniş, rekreasyon için ayrılmış alanlara yakın , düzgün ve biçimli bir arsa olması tercih edilmelidir.

Arazi Alımında Dikkat Edilemesi gerekenler:

Arazi İmar Durumu: Bir arazinin imar ile ilgili durumunu bulunduğu bölgede, yola olan cephesi, yakınında göl olup olmadığı,  gibi vs hususlar belirler. Alınması planlanan arazi için imar durumunu, bağlı bulunduğu ilçe belediyesinin imar servisi bölümünden veya alacağınız arazi ilçe belediye sınırları içerisinde değil ise il özel imar müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Arazinin Satın Alınması: Bir arazi alınırken arazinin kime ait olduğu kontrol edilmesi ve arazinin yetkili kişilerden alınması gerekiyor. Ayrıca, taraflardan alıcı, TC. vatandaşı değil ise her yerde arazi alması mümkün olmaya bilir. Böyle bir durumda araziyi almak için alıcı yabancı ise alıcının bağlı bulunduğu konsolosluğa başvurularak Türkiye içerisinde mülk alıp alamayacağı ve eğer olabiliyor ise nerelerde mülk alabileceği öğrenmesi gerekmektedir.

Türkiye devleti sınırları içerisinde devlete ait olmayan tüm arazi ve arsalar Tapu Kütüğüne bağlıdır. Eğer tapusuz bir arazi satılmak istenimişse, arazinin gerçekte devlete ait olduğu ve teklif eden kişinin sadece arazi kullanım hakkı  olduğunun açık bir göstergesidir. Bu tür bir arazinin kanunen satın alınması mümkün değildir, sadece kullanım hakkı alınabilir. Kullanım hakkı mutlak bir hak olmadığı gibi, kullanım hakkının devir alındığı durumlarda bile alıcının konumu devlet arazisinde işgalci olmaktan öteye gidemez.

Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması Arsa tarla daire vs emlak alım satım Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması,Lüleburgazda,kurumsal,emlak,firmaları,İle,çalışarak,satacağınız,veya,alacağınız,emlak,bilgilerine,güncel,olarak,ulaşamanıza,Bu,bilgiler,ışığında,güvenli,bir,alış,veriş,yapmış,olursunuz.,işlemlerinde,alanında,uzman,kurumsal,kimliği,olan,emlak,ofisleri,ile,çalışmak,size,her,zaman,avantaj,sağlar.,Arazi,alırken,nelere,dikkat,edilmeli,!,Arazi,mi,almayı,düşünüyorsunuz!,Yapılması,gerekenleri,ve,dikkat,etmeniz,gerekenleri,bilmelisiniz,İşte,arazi,veya,arsa,alımında,size,yardımcı,olacak,olan,bir,rehber,Arazi,ve,aras,alırken,dikkat,edilmesi,gereken,hususlar:,Arazi,ve,Arsa, Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması Lüleburgazda kurumsal emlak firmaları İle çalışarak satacağınız veya alacağınız emlak bilgilerine güncel olarak ulaşamanıza, Bu bilgiler ışığında güvenli bir alış veriş yapmış olursunuz. işlemlerinde alanında uzman kurumsal kimliği olan emlak ofisleri ile çalışmak size her zaman avantaj sağlar. Arazi alırken nelere dikkat edilmeli ! Arazi mi almayı düşünüyorsunuz! Yapılması gerekenleri ve dikkat etmeniz gerekenleri bilmelisiniz İşte arazi veya arsa alımında size yardımcı olacak olan bir rehber Arazi ve aras alırken dikkat edilmesi gereken hususlar: Arazi ve Arsa