DİKKAT !!! Arazi alırken nelere dikkat edilmeli

Tapu Sicil Müdürlüğü,nden tapunuzu almadan önce bilmeniz gerekenler.

İmar planlı yerlerde gerekli planları inceleyerek parsel almak nispeten daha risksizdir. İmar planı olmayan emlak'lar içinde arazinin kadastral yola cephesi olması gereklidir. Eğer arazinin, örnek olarak tarlanın, kadastral yola cephesi yoksa bu emlak üzerinde yapılaşmaya izin verilmez, ancak tarımsal amaçlı kullanılabilirler. Kadastral yola sahip olmak için, kadastral yolu olan  bir diğer parsel ile, Plansız Alanlar Yönetmeliği şartlarına uygun olarak tevhit yani birleştirme yaptıktan, sonra ise ifraz yani ayırma yapmak gerekir. İfraz sonrasında gerekli metrekare büyüklük sağlanarak kadastral yola 25 metre cephe şartına sahip olmak gereklidir. Kadstral yola cephesi olan arazi'lerde, 5000 metrekareden fazla yerlerde en fazla 250 m2, 5000 m2 nin altında olan yerlerde ise %5 yapılaşma koşulu vardır.

Üzerinde yapı olmayan bir arazi alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu parselin imar durumudur. İmar plan durumu incelenirken şartlarının onay tarihi ve halen yürürlülükte olup olmadığı çok önemlidir. Ayrıca söz konusu eklak ile ilgili planın üst ölçekli planlarlada uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Üst ölçekli planda bahsi geçen söz konusu emlak imara kapalı veya başka bir planın parçası olabilir. İmar planında yoğunluk, fonksiyon, kısıtlayıcı hükümler gibi imar şartlarına da dikkat etmek gerekir. Bu şartlarda arsayı alırken ki amacınıza uygun olmayabilir.

Köy merkezine yakın yerlerde arsa almayı düşünüyorsanız spekülasyonlar konusunda çok dikkat etmelisiniz. İmarı olmayan araziler, bir süre sonra imar yapılacak ve değerli olacak spekülasyonuyla arsa fiyatına satılmaktadır. Belediyeden geçmiş imar planı olmayan emlak'lar için bu spekülasyonlar yanıltıcı bilgi verebilir. Büyükşehirlerde imar plan onaylama yetkisi, özel bölgeler hariç, büyükşehir belediyesinindir. Aldığınız tarlanın yapılaşma izni olmayan tarımsal bölgelerde,  sit alanlarında, su havzasında olma olasılığı her zaman vardır.

Köy nüfüsuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan kişilerin yapacağı yapılar için ise ruhsat gerekmemekte, sadece köy muhtarlıklarından izin alınması gerekmektedir. Köy kayıt defterindolan , izinlerle ilgili olan bir kayıt ve köy muhtarlıklarından alınan izin belgesi inşaat ruhsatı yerine geçmektedir. İstanbul'da var olan bütün köyler, büyük şehir belediye sınırlarına dahil edildi ve orman köyü dışındaki köyler mahalle statüsü aldı. Mahalle statüsü almış olsalarda buralarda alınacak emlak'ların inşaat ruhsatı ve iskan belgesi olmayabilir. Böyle durumlarda yine eskiye dönük olarak köy kayıt defterleri kontrol etmek gerekir.

Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması DİKKAT !!! Arazi alırken nelere dikkat edilmeli Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması,Tapu,Sicil,Müdürlüğü,nden,tapunuzu,almadan,önce,bilmeniz,gerekenler.,İmar,planlı,yerlerde,gerekli,planları,inceleyerek,parsel,almak,nispeten,daha,risksizdir,İmar,planı,olmayan,emlak'lar,içinde,arazinin,kadastral,yola,cephesi,olması,gereklidir,Eğer,arazinin,örnek,olarak,tarlanın,kadastral,yola,cephesi,yoksa,bu,emlak,üzerinde,yapılaşmaya, Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması Tapu Sicil Müdürlüğü,nden tapunuzu almadan önce bilmeniz gerekenler. İmar planlı yerlerde gerekli planları inceleyerek parsel almak nispeten daha risksizdir İmar planı olmayan emlak'lar içinde arazinin kadastral yola cephesi olması gereklidir Eğer arazinin örnek olarak tarlanın kadastral yola cephesi yoksa bu emlak üzerinde yapılaşmaya