Konut alırken Tapu dairesi kaydına dikkat edin!

Konut alırken Tapu müdürlüğü, yetkili belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir

Bir emlak üzerindeki yapının yasal olması için;  imar planında belirtilen yapılaşma koşullarına uygun olması alınan inşaat ve yapı ruhsatının olması, yapının ruhsata uygun olarak inşa edilmesi ve iskan belgesinin olması gerekir.

Konut alırken belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir;  Kat mülkiyeti olması için yapı iskan belgesi alınmış olan yapıdır. Kat mülkiyeti tapu kaydı için yapı kullanım izin belgesi alınmıştır ve krediye uygundur. Ancak, tapu kaydında, kat irtifakına esas olan projedeki bağımsız bölüm numarası ile belediyedeki projede farklı görünüyor olabilir. Bu da komşunuz sizin dairenizde , sizin de komşunuzun üzerine kayıtlı olan dairede oturduğunuz anlamına gelebilir. Bu gibi hallerde trampa, yani mal değişimi yaparak sorun düzeltilebilir.

İskan belgesi ; almadan, inşaat ruhsatı ve mimari projeye göre, Tapu Sicil Müdürlüğünden kat irtifaklı tapu alınabilir ve bunun üzerinden alım satım işlemleri yapılabilir. Bu işlemi inşaat başlamadan da yapmak mümkün. Bu şekilde kat irtifakı alınarak yapılmış ve üzerinde alım satım işlemi gerçekleşmiş olan yapının iskan alamama olasılığı her zaman vardır. Satışa konu olan emlak hakkında yıkım kararı olabilir. Bu durumda alım satım işlemi yapacağınız yapının kat mülkiyeti olması çok önemlidir. İskan belgesi alınmadan kat mülkiyetili tapu almak mümkün değildir.

Peki hangi yapılar yasaldır ! Hangileri değildir !

İmar planı; ile belirlenen yapılaşma koşullarına uygun olarak düzenlemiş inşaat ruhsatını almış, yasal süreci içerisinde mimari projeye uygun olarak bitirilen ve iskan belgesini alan yapılar yasaldır. Dolayısıyla satın alınacak sorunsuz emlak kat mülkiyeti tapusu olan bütün yapılar yasaldır ve iskan belgesini almıştır. İmar planı ile belirtilen şartlara uygun olarak düzenlenmiş inşaat ruhsatı alan, mimari projeye uygun olarak yapılan ve beş yıllık inşaat bitirme süresi dolmadan yapılan yapılar yasaldır. Söz konusu emlak için inşaat ruhsatı alındıktan sonra, iki yıl içinde inşaata başlanması ve beş yıl içersinde inşaatın bitirilmemesi durumunda inşaat ruhsatı geçersiz sayılır. Tekrar inşaat ruhsatı alınır ve sonrasında da iskan alınması gerekir.

Lüleburgaz Satılık Daire Lüleburgaz'da Satılık Arsa Fiyatları Lüleburgaz Satılık Daire Arsa İlanları, 1+1 2+1 3+1 Sıfır Satılık Daire, Arsa, Tarla Fiyatları Lüleburgaz'da Yetkili Emlak Firması Burada Konut alırken Tapu dairesi kaydına dikkat edin! Lüleburgaz Satılık Daire Lüleburgaz'da Satılık Arsa Fiyatları Lüleburgaz Satılık Daire Arsa İlanları, 1+1 2+1 3+1 Sıfır Satılık Daire, Arsa, Tarla Fiyatları Lüleburgaz'da Yetkili Emlak Firması Burada,Konut,alırken,Tapu,müdürlüğü,yetkili,belediyelerdeki,onaylı,projeleri,incelemek,gerekir,Bir,emlak,üzerindeki,yapının,yasal,olması,için;,imar,planında,belirtilen,yapılaşma,koşullarına,uygun,olması,alınan,inşaat,ve,yapı,ruhsatının,olması,yapının,ruhsata,uygun,olarak,inşa,edilmesi,ve,iskan,belgesinin,olması,gerekir,Konut,alırken,belediyelerdeki,onaylı,proj Lüleburgaz Satılık Daire Lüleburgaz'da Satılık Arsa Fiyatları Lüleburgaz Satılık Daire Arsa İlanları, 1+1 2+1 3+1 Sıfır Satılık Daire, Arsa, Tarla Fiyatları Lüleburgaz'da Yetkili Emlak Firması Burada Konut alırken Tapu müdürlüğü, yetkili belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir Bir emlak üzerindeki yapının yasal olması için; imar planında belirtilen yapılaşma koşullarına uygun olması alınan inşaat ve yapı ruhsatının olması yapının ruhsata uygun olarak inşa edilmesi ve iskan belgesinin olması gerekir Konut alırken belediyelerdeki onaylı proj