Lüleburgaz iş ilanları - İş Ararken Yapmamanız Gerekenler !

İş Ararken Sıkça Yapılan Hatalar- Güler Emlak -Lüleburgaz

İş aramanız gerektiğinde nasıl bir yol izlemelisiniz? Doğru bildikleriniz konusunda yanılıyor olabilirsiniz. İş ararken hatalara düşememek için çok sıkça yapılan yanlışları gözden geçirmekte fayda var...

1. Sizi şten atmalarını  beklemeyin

Birçok kişi işsiz kaldıktan sonra yeni iş aramaya başlar. Oysa yeni insanlarla ilişki kurmak ve kendiniz için yararlı veriler toplamak için sürekli gözünüz ve kulağınız açık olmalıdır.

2. Ne istediğinizi bilmenizde fayda var.

Size yardımı dokunacak kişiyle tanışıp daha sonra yeniden görüşmeyi kararlaştırdıktan sonra üzerinde adınızı ve telefon numaranızı yazacak bir kağıt aramak oldukça küçük düşürücü bir durum olabilir. Böyle bir işe girişmişken biraz paraya kıyıp kendiniz için şık ve kaliteli bir kartvizit bastırıra bilirsiniz.

3. Yanınızda kartvizit bulundurmayı unutmayın:

Bir kariyerli iş seminerine katılıyorsanız, oraya ne iş için gittiğinizi biliyor olmanız gerekir. İş mi arıyorsunuz ? Eğerki öyleyse, belirli iş mi, yoksa herhangi bir iş olabilirmi? Sektörü bilen kişilerle tanışmak mı yoksa deneyimli bir kişinin tavsiyelerini dinlemek mi istiyorsunuz? Bir kişiyle sohbet etmeye başladığınızda konuşmayı istediğiniz gibi yönetmeniz gerekiyor. Ne istediğinizi bilmiyorsanız amacınıza ulaşamazsınız.

4. Komik e-mail adresleri kullanmamaya dikkat edin:

Sizi arkadaşlarınız  komik mail adresleri ile  biliyor olabilir fakat iş ararken ciddi bir email adresi kullanmanız gerekir. Örneğin bu sizin adınız ve soyadınızdan oluşan bir email adresi olabilir.

5. Asla ukala olmayın:

Kariyer planlarınızdan söz ettiğiniz kişileri can kulağıyla dinleyin, Size insanlar önerilerde bulunarak yardım etmeye çalışır. Sizin bu konularda ne kadar çok bilgili olduğunuzu anlamalarına gerek yok.

6. İnsanların canını sıkmayın:

İnsanlar iş konuşmak için bir araya geldiği zaman sadece sizinle değil, diğer kişilerlede de konuşmaya hakkı vardır. Eğer birileriyle telefonla konuşuyorsanız da bu kişinin sizden başka da işide olduğunu unutmayın.

7. Görünüşünüze her zaman dikkat edin:

Hedeflediğiniz sektördeki kişilerle  tanışacağınız zaman iyi giyinmeye özen gösterin. kişilerin ellerini sağlam sıkın, dik durmaya özen gösterin, kişi ile göz temasından kaçınmayın ve mümkün olan her zaman saygılı davranın. Bunu iş mülakatı için bir prova olarak görebilirsiniz, fakat unutmayın, kimse basit kılıklı ve sakar kişileri mülakata çağırmaz.

8. Kendinizi her zaman gösterin:

Sağlam iş ilişkileri olan başarılı kişiler sayısız insanla konuşur ve sadece diğerlerinden bir şekilde farklı olanları hatırlanır. Kendine öz güveni olan, ne istediğini bilen bir insan imajı yaratın ve bir lider gibi davranmaya özen gösterin. Fakat sınırı da fazla aşmamaya çalışın, insanlara iddialı olduğunuzu göstermelisiniz, itici olduğunuzu değil.

9. Hiç bir zaman pasif davranmayın:

Eğer biri size "Maalesef, size uygun bir iş yok" desede hemen arkanızı dönüp gitmemelisiniz.  Peki iş piyasasının ne zaman açılacağı  hakkında bir fikriniz var mı?  Bu meslekten başka kişileri tanıyormusunuz?  Sizce benim bir sonraki adımım ne olmalıdır?  gibi bir kaç soru sorun. Bu gibi sorular gerçekten işinize yarayabilir  ve karşınızdakini kişinin önce aklına gelmeyen birkaç şeyi hatırlatmayı sağlayabilirsiniz.

10. Kesinlikle yalan söylemeyin:

Tanıdığınız bir kişi bana numaranızı verdi ve sizi aramamı önerdi- demek kolay olabilir. Hatta istediğiniz kişiyle görüşmenizide sağlayabilir, fakat eninde sonunda bu kişi size kendi numarasını verilmediğini öğrenir. Böylece bir değil, ikinci kişiyide kaybetmiş olursunuz.

11. İnsanlara basit çıkarlar için yaklaşmayın:

Kimse kullanılmayı istemez. Görüştüğünüz herkeze sonradan telefonla, email ile ya da basit bir notla teşekkür etmeyi ertelemeyin. Size yardımcı olmaya çalışan kişilerin önerilerini takip ettiğinizde elde ettiğiniz son durumu bildirin. Bir iş bulduğunuz zamanda da size doğrudan faydası dokunmuş veya dokunmamış herkesi haberdar edebilirsiniz. Bu kişilerle işinizin bittiğini düşünürseniz yollarınız bir gün tekrar kesişebilir.

12. Hiç bir zaman nereden geldiğinizi unutmayın:

Bir tanıdığı aracılığı ile iş bulan insanların ödemeleri gereken bir borçları vardır. Siz de bir gün karşınıza iş arayan biri çıktığında ona elinizden geleni yapın.

13. Her anı ciddiye alın, ertelemeyin:

İş aramak ciddi bir süreçtir, gerçekten fazla mesai harcamak gerekiyor. Zaman size karşı işler, süre uzadıkça kendinize olan güveniniz azalır, ümidiniz kırılabilir. Bir hedef belirleyin ve bu hedef süreyi en iyi şekilde değerlendirmeye bakın. Kesinlikle ertelemeyin, nasıl olsa iş bulamam diye moralinizi bozup yerinizde oturmaya çalışmayın. Mutlaka sizin için sizi mutlu edecek bir iş bir yerde vardır, bulmak için biraz aramanız gerekir.

 

Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması Lüleburgaz iş ilanları - İş Ararken Yapmamanız Gerekenler ! Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması,İş,Ararken,Sıkça,Yapılan,Hatalar-,Güler,Emlak,-Lüleburgaz,İş,aramanız,gerektiğinde,nasıl,bir,yol,izlemelisiniz,Doğru,bildikleriniz,konusunda,yanılıyor,olabilirsiniz,İş,ararken,hatalara,düşememek,için,çok,sıkça,yapılan,yanlışları,gözden,geçirmekte,fayda,var,1,Sizi,şten,atmalarını,beklemeyin,Birç Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması İş Ararken Sıkça Yapılan Hatalar- Güler Emlak -Lüleburgaz İş aramanız gerektiğinde nasıl bir yol izlemelisiniz Doğru bildikleriniz konusunda yanılıyor olabilirsiniz İş ararken hatalara düşememek için çok sıkça yapılan yanlışları gözden geçirmekte fayda var 1 Sizi şten atmalarını beklemeyin Birç