Lüleburgaz kiralık daire, lüleburgaz sahibinden kiralık daire, sahibinden kiralık dükkan

Ev sahibi veya kiracı iseniz bilmeniz gerekenler, Lüleburgazda kiralık daireler, lüleburgazda sahibinden kiralık daire, lüleburgazda kiralık daireler

Kiranın devri nedir, temerrüt nedir! Apartman giderleri kime ait!  Bu soruların cevaplarını biliyormusunuz? Ev sahibi ve kiracıların bilmesi gereken bilgiler.

Kiracı’ların ve ev sahib’lerinin bilmesi gerekenler.

Apartmanın giderleri ev sahibine kiracıya mı aittir?

Kira kontratına ortak giderlerin kiracıya ait olduğu belirtilmiş ise, kiracının kullandığı hizmetler kiracıya aittir. Buna örnek olarak ortak elektrik, kapıcı ücreti, ortak su kullanımı veya yakıt giderleri verilebilir. Ana binaya ait masraflar ise ev sahibinin olacaktır, kalorifer kazanı değiştirilmesi, boya badana gibi giderler.

Kiranın devir edilmesi nedir?

Kiracı kira sözleşmesindeki kullanma konusu olan hakkını devretmesidir.

Kira kontratının süreli olması nedir?

Kira kontratının geçerli olması için sürekli olması şart değildir, Mülk sahibi ve kiracı anlaşarak kira kontratını sürekli yapabilirler. Mülk sahibi ile kiracı özgür iradeleri ile kararlaştırarak 6 aylık, 1 yıllık, 3 yıllık gibi belirli bir zamanı kapsayan kira sözleşmelerine "sürekli kira" sözleşmesi denir.

Ölüne kadar sürekli kira kontratı nedir?

Her ne kadar kira kontratının süresi ölünceye kadar yapılmış ise de kişinin ne zaman öleceği belli olmadığından dolayı, sözleşme süresiz sayılır. Bu sebeple de hasılat kirası olması kira başlangıc tarihinden itibaren 6 aylık dönemlere bölünerek son 6 aydan, yani sözleşmenin bitmesi istenen tarihten 6 ay önce, kira kontratını sona erdirme ihbarında bulunulup bu sözleşme sona erdirilebilir. Sona erdirme bildirimine karşı kiracı kiralanan mülkü boşaltmazsa kiralayan aleyhine boşaltma davası açılır.

Kiracıların kira kontratına aykırı davranması durumunda ne yapmanız gerekir?

Kiralayanın sözleşmeye aykırı bir davranışından ötürü aleyhine dava açabilmek için önce kiracıya ihtarname çekilir, bu ihtarname ile kiracıya bir süre vererek olumsuz davranışına son vermesi istenir. Bu yazılı uyarı yapılmadan dava açılmaması gereklidir. Aksi halde davanın reddi gerekir.

Kiracının temerrüt düşmesi nedir?

Dar anlamıyla temerrüt, kiralayanın kira sözleşmesine göre ödemesi gerektiği tarihte kira bedelini vermemesi, veya kira sözleşmesinde belirli bir zaman yok ise kiralayanın verdiği belli sürede kira parasını ödemeyememesidir.

Kiralanan mülkte meydana gelen önemli hasarlar, kiracı tarafından yapılabilir mi?

Kiralanan mülkte kira sözleşme süresi içinde meydana gelen önemli değişiklikler kiracı tarafından yapılabilmesi için,

1-Tespit edilen eksikliklerin kiracı tarafından karşılanması için mülk sahibi olur vermiş olması gerekir.

2-Kiracı mülk sahibine ihtarname çekmiş, mülk sahibi eksikliği gidermemiş ise yapımı konusundada kiracıya olur vermemişse, kiracı mülk sahibi aleyhine mahkemeye başvurarak bu eksikliğin yapılması için dava açmalıdır. Ancak, bu iki şıkta kiracı, mülk sahibi hesabına eksikliği giderebilir ve kira bedelinden düşer. Eğer kiracı ne mülk sahibi olurunu ne de mahkeme iznini almamışsa ve yine de mülk üzerindeki eksikliği yapmışsa, yaptığı gider bedelini  BY.413 ve 414. maddelerine istinaden kiralayandan istemelidir.

Kira sözleşmesi tapuya kaydedilebilir mi? Bu kayıt, kiracıya nasıl bir hak sağlar?

Kural olarak kira kontratı şahsi hak sağlar, bu nedenle kiracı ve mülk sahibi, sözleşmeden kaynaklanabilecek haklarını sadece taraflar birbirlerine karşı öne sürebilir, bu 3 cü şahıslara karşı öne sürülemez.

Tapuya yazılan kira kontratı sözleşmesi, özellikle kiracı taraf için aynı hakları sağlar. Bu nedenle kiracı, kira süresince gerek mülk sahibine gerek 3.cü şahıslara karşı (bu mülkü satın alan yeni malike) hak ileri sürebilir.

Lüleburgaz kiralık daire, sahibinden kiralık daire lüleburgaz, Lüleburgazda kiralık daireler, Lüleburgazda kiralık işyeri, lüleburgazda kiralık iş yerleri, lüleburgazda kiralık eşyalı daire, lüleburgazda kiralık fabrika, lüleburgazda kiralık villa.

Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması Lüleburgaz kiralık daire, lüleburgaz sahibinden kiralık daire, sahibinden kiralık dükkan Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması,Ev,sahibi,veya,kiracı,iseniz,bilmeniz,gerekenler,Lüleburgazda,kiralık,daireler,lüleburgazda,sahibinden,kiralık,daire,lüleburgazda,kiralık,daireler,Kiranın,devri,nedir,temerrüt,nedir!,Apartman,giderleri,kime,ait!,Bu,soruların,cevaplarını,biliyormusunuz,Ev,sahibi,ve,kiracıların,bilmesi,gereken,bilgiler,Kiracı’ların,ve,ev,sahib’lerinin,bilmesi,gerekenler,Apartmanın,giderleri,ev,sahibine,kiracıya,mı,aittir,Kira,kontrat Lüleburgaz Emlak Fiyatları, Lüleburgaz Emlakçıları, Güler Emlak Firması Ev sahibi veya kiracı iseniz bilmeniz gerekenler, Lüleburgazda kiralık daireler, lüleburgazda sahibinden kiralık daire, lüleburgazda kiralık daireler Kiranın devri nedir temerrüt nedir! Apartman giderleri kime ait! Bu soruların cevaplarını biliyormusunuz Ev sahibi ve kiracıların bilmesi gereken bilgiler Kiracı’ların ve ev sahib’lerinin bilmesi gerekenler Apartmanın giderleri ev sahibine kiracıya mı aittir Kira kontrat